Hop til indhold

Recommended Posts

Hej...

Jeg har lige fundet en knude på min 1årige cavaliers venstre forben. Den ligger lige under huden, den buler faktisk op, og er på størrelse med en ært. Den er stenhård og jeg syntes ikke rigtig at jeg kan flytte den i forhold til huden.. Det er også ligesom om at den er lidt aflang....

Skal selvfølgelig til dyrelæge i morgen, men er ved at gå til af nervøsitet. Er der nogle der ved noget om knuder?

Link til indlæg
Del på andre sites

Gæst Jackson

Jeg ved desværre ikke noget om knuder på dyr, men tænker, at det gælder som ved mennesker: hvis knuden ikke kan flyttes er det ikke så godt, for så KAN det være noget, der skal gøres noget ved. MEN tag det nu alligevel roligt, for skulle det vise sig at være en knude, så behøver den jo ikke indeholde kræft. Og skulle det vise sig at være kræft, så er det jo slet ikke ensbetydende med, at din hund ikke klare den. Dyrlægerne er jo så dygtige og mulighederne for behandling rigtig gode. Og du skriver, at det er en lille knude, hvilket jo er godt, for så har du jo opdaget den meget tidligt og det er hvert fald rigtig godt. Og det, at du tager til dyrlæge så hurtigt vidner jo bare om, at du handler promte, hvilket gør situationen endnu bedre :)

Jeg og Jackson krydser poter for dig og ser frem til en update efter dit dyrlægebesøg. Held og lykke med det :)

Link til indlæg
Del på andre sites

Gæst mk101

Min hund havde tidligere end knude på kroppen, der startede ud på størrelse med en ært. Husker ikke længere hvornår den begyndte at vokse, men den var som du omtaler den på din hunds ben.

 

Her var der tale om en talgknude, som jeg kunne tømme en gang i mellem, men til sidst valgte at få opereret bort, da den sad et lidt udsat sted. Den er ikke kommet igen siden.

Link til indlæg
Del på andre sites

Puha, hjemme fra dyrlægen. Blev ikke rigtigt klogere, men der blev taget en celleprøve jeg skal ringe på senere i dag. Han troede at den var godartet, men der var alligevel noget ved den at han ikke brød sig om :megaked:

 

Er rystende nervøs... Sådan en dag som denne, ønsker jeg at jeg aldrig havde fået hund. Man knytter sig så meget, at sådan noget her slår en fuldstændig ud.

 

Håber håber håber at den er godartet! :x2:

Link til indlæg
Del på andre sites

Gæst Jackson

Åh nej, mere ventetid - ja den slags er bare aldrig sjov. Men vi er stadig optimistiske, ikke :) Det er nok bare en taglknude, nix weiter.

Skriv så snart, der er nyt, ikke. Vi krydser poter for jer.

Link til indlæg
Del på andre sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gæst
Svar på dette emne...

×   Du har kopieret indhold med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Tilføj...