Hop til indhold

Recommended Posts

Dette afskyelige fænomen, hvor hunde helses op i et reb, bliver snurret rundt og til sidst falder ned i et vandhul, er en bulgarsk tradition, som angiveligt skulle forebygge rabies.

 

http://www.yousign.org/en/dog-spinning

 

 

Der er en video, og den er ikke for sarte sjæle:megaked:

 

Man skiver under på den stiplede linie øverst til højre.

 

Her er teksten fra opslaget:

 

[h=2]The dog spinning tradition has been kept for years in the village of Brodilovo, in south-eastern Bulgaria, at the beginning of March. It consists of a dog being suspended above water on a rope. The poor animal is turned multiple times in a specific direction to wind the rope, then released so it can quickly spin in the opposite direction as the ropes unwinds. At the end, the dogs fall into the water. This pagan ritual goes underway to prevent rabies and is included in the traditional Kukeri celebrations.[/h] [h=2]In 2006, a series of mayors of Bulgarian villages situated on the Black Sea Coast have banned this ancient ritual, due to its violent nature. Nowadays, the ritual is performed exclusively in Brodilovo.[/h] [h=2]We believe this ritual promotes violence and should not be carried out in 2014! We urge the local authorities to ban this stupid tradition immediately![/h]

Link til indlæg
Del på andre sites

Gæst DorteDK
Så den igår aftes, og kunne ikke falde i søvn fordi jeg blev ved med at se de rædselsslagne hunde for mig:megaked:

 

Vil ærligt indrømme jeg kun så de første 2 min. kan slet ikke tåle at se det - kan godt forstå du ikke kunne falde i søvn, puha altså - fik helt tårer i øjnene da jeg så hvad de gjorde - øv altså!

Link til indlæg
Del på andre sites

Jeg har skrevet under uden at se videoen. Jeg kan ikke holde til at se den slags, så begynder jeg squ at tude. Så engang en video på youtube hvor nogle kinesere slagtede en lille hund på en grusom måde. Begyndte at stortude og var nødt til at lægge mig i sengen og kramme vores egen hund i en halv time efter det... At nogle mennesker kan gøre så forfærdelige ting er helt uforståeligt. Måske er det til dels årsagen til jeg vil uddannes dyrlæge, så jeg kan hjælpe hunde som andre har forsømt. :megaked:

Link til indlæg
Del på andre sites

Kan ikke holde ud at se sådan noget. Er der virkelig ikke en eneste af de mennesker der står der, som har en hjerne der er større end en ært og som kan regne ud at det er helt gak gak. Hvordan fanden skulle det hjælpe mod rabies ?? Utrolig så syge mennesker kan være, det skræmmer mig gang på gang.

Link til indlæg
Del på andre sites

Føj - jeg har hjertebanken endnu, og tænker på de stakkels-stakkels skrækslagne hunde, som trods mishandlingen stadig forsøger at logre med halen:megaked:

Uhyggeligt, at man ikke skal længere ud i Europa for at finde mennesker, der stadig lever med middelaldertraditioner. Er der virkelig ikke nogen der kan forklare dem at det er helt galt? :confused:

 

Jeg undres gang på gang over hvordan sådanne metoder overhovedet opstår - hvilken syg hjerne udtænker, at hvis man mishandler hunden en gang om året så får den ikke rabies.... :damn:

Link til indlæg
Del på andre sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gæst
Svar på dette emne...

×   Du har kopieret indhold med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Tilføj...