Hop til indhold

Gode trænings pladser omkring Ribe egnen.


Gæst MsNoir
 Share

Recommended Posts

Er der nogen, som kan anbefale trænings plads omkring Ribe?

Jeg ved der ligger 2. Så er det, det med at vælge. :???:

Link til indlæg
Del på andre sites

Hvad vil du træne?

 

Jeg træner selv rally i Ribe Hundevenner, som ligger i Jernvedlund.

 

Først alm hvalpe træning, men senere enten agillety, eller sporing, men må ærligt indrømme, at jeg ikke ved så meget om hverken det ene, eller det andet endnu. Dog har jeg heletiden haft lysten til, at lære min hund, at spore og godt :-) Samtidig noget han kan bruge hans krop til.

 

Nu håber jeg ikke at jeg spørger dumt, men hvad går rally ud på for hunde? Agillety og sporing, har jeg hørt og set om.

Link til indlæg
Del på andre sites

Glemte helt at sige, at jeg også vil begynde til hundesvømning med ham. Der ligger et hundesvømmebad i Hellevad. Og det er overkommelige priser. Jeg vil nemlig gerne lærer ham, at være tryg ved vand, men synes at det er synd for ham nu, hvis han skal følge med den gamle i de iskolde åer, og søer. Vores lab er nemlig lige glad med om der er is på vandet.. i skal hun nok komme. Hun elsker vand.

Link til indlæg
Del på andre sites

Hvis du vil agility, er Ribe Hundevenner et rigtigt godt sted.

 

Spor er (bl.a.) en del af DCH-programmet. Det kan du træne hos DCH Ribe. De har vist også agility - rally har de i hvert fald.

 

Rally er forholdsvis nyt herhjemme. Rally består af en masse skilte med små lydighedsopgaver. Til konkurrence går man så baner sammensat af disse skilte.

Rally er lidt mere frit end "almindelig" lydighed, da du må hjælpe og støtte hunden en del mere.

 

Jeg har lidt videoer af Livas konkurrencer på min hjemmeside - Liva - www.123hjemmeside.dk/Livas-verden

Velkommen til Rally Lydighed. En sjov sport for dig og din hund har en oversigt over alle skiltene.

Link til indlæg
Del på andre sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gæst
Svar på dette emne...

×   Du har kopieret indhold med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share



×
×
  • Tilføj...