Hop til indhold
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Hunde-forum.dk

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Træning af hvalp

Featured Replies

Besvaret

Hej igen

 

Nu er der endnu et spørgsmål der ønskes hjælp til:

 

Har hørt en masse om, at man skal starte så tidligt som muligt med at gå til træning med sin hvalp. Vi skal hente vores cocker spaniel hvalp den 28.10.10 - der er han 8 uger, og har mulighed for at starte til hvalpetræning med ham allerede søndag den 31.10.10 - er det for hurtigt efter vi har fået ham eller hvad?

 

På forhånd tak for jeres svar.

 

Hilsen Anne - kommende hundeejer :vuf:

Besvaret

Vi fik Simba hjem søndag og startede til træning med ham onsdagen efter. Bare kast dig og hvalpen ud i det. Det er sjovt og hvalpen har godt af at møde andre hvalpe.

Besvaret

Jeg er enig, gå bare igang! Hvalpemotivation handler som regel ikke så meget om træning, men mere om at hvalpen skal få en masse gode oplevelser, så bare afsted med jer! :-D Det eneste jeg ville tænke på med en så lille hvalp, på denne årstid, er at den ikke bli'r kold.

Besvaret

Glædelig hvalp :-D

 

Hvis din hvalp er frisk og frejdig, så tag afsted og belav dig på evt at kikke mest. Jeg oplever for det meste af så unge hvalpe lægger sig til at sove efter lidt tid, og det skal der være plads til.

 

Alternativt kan du tage afsted uden hvalpen den/de første gang/gange, man får utrolig meget ud af at komme til træning uden hund og af at se på de andre. :-D

Besvaret

jeg ville tage afsted uden hund den første eller muligvis to gange, og lege tingene som du lærer...... derhjemme.

 

du har lige fået en lille hvalp ind af døren, den har kun kendt sin mor- søskende og det hjem. På tre dage er den kørt et nyt sted hjem til nogen mennesker den ikke kender i et hus den ikke kender

 

alfa og omega er at gøre hvalpen tryg ved jer, jeres hjem,blive renlig , måske endda ny mad og begynde at forstå nye regler og det tager mere end et par dage.

 

de første par dage foregår i hjemmet og i en llille del af haven, man er endnu ikke begyndt at gå ture.

 

en træningsplads med en masse livlige måske 12-14 ugers hvalpe kan være en voldsom oplevelse for en lille hvalp som endnu ikke er tryg ved sin nye familie.

 

derudover er dens første vaccinationer kun en uge gammel , nogle dyrlæger anbefaler at man venter til omkring 2. vacc i 12 uge,før man lader sin hvalp komme for meget ud i den store verden.

 

som en anden bruger nævner, kig selv derned uden hund i begyndelsen, leg det ind derhjemme og lad din nye hvalp blive rigtig tryg ved dig først.

Besvaret

Vi startede med vores da vi havde haft ham i 1½ uge.

 

Jeg ville vælge at springe den første gang over, så han lige har lært jer at kende.. Men så er det bare at klø på..

Besvaret

Vi fik vores cocker-hvalp hjem da hun var 8 uger, og vi havde hende med til træning to uger efter. Den første gang sad hun mest bare og kiggede på de andre hunde, men allerede gangen efter syntes hun var det var sjovt og spændende :-)

 

Så jeg ville tage af sted helt uden nogen forventninger til hvad hvalpen skal, og så tilpasse det efter hvalpens gå-på-mod :-)

Besvaret
jeg ville tage afsted uden hund den første eller muligvis to gange, og

derudover er dens første vaccinationer kun en uge gammel , nogle dyrlæger anbefaler at man venter til omkring 2. vacc i 12 uge,før man lader sin hvalp komme for meget ud i den store verden.

 

Det er der helt klart visse dyrlæger der anbefaler.

 

Det er bare det at hvalpen derved mister 4 vigtige og uerstattelige uger i sin sociale udvikling hvilket udgør en reel risiko for problemer ifm. andre hunde hvorimod smitte er en mulig risiko.

 

Så medmindre vi står midt i et udbrud af smitsomme sygdomme ville jeg til enhver tid løbe smitterisikoen fremfor at miste 4 ugers socialisering.

 

Men det skal man naturligvis selv vælge :lol:

Besvaret

Da vi fik Obelix faldt han til med det samme, så vi kunne sagtens ha startet trænning forholdsvis hurtigt, hvis vi havde haft mulighed for det.

 

Men det er svært at afgøre hvordan hvalpen er og reagere på alt det nye før den er kommet hjem. Men så længe du tager det i hvalpens tempo og ikke har for store forventninger kan det vist ikke gå helt galt :-D

 

Bare vær obs på at nogle trænningspladser kræver at hvalpen er vaccineret før den må begynde der :-D.

Besvaret

Afsted med jer. Jeg skal ha hvalp næste år og er skrevet op på en hold og skulle det ske at jeg ikke har fået hvalpen når holdet starter så må jeg jo ta afsted unden hund de første par gange til hvalpen komme hjem

Besvaret
Det er der helt klart visse dyrlæger der anbefaler.

 

Det er bare det at hvalpen derved mister 4 vigtige og uerstattelige uger i sin sociale udvikling hvilket udgør en reel risiko for problemer ifm. andre hunde hvorimod smitte er en mulig risiko.

 

Så medmindre vi står midt i et udbrud af smitsomme sygdomme ville jeg til enhver tid løbe smitterisikoen fremfor at miste 4 ugers socialisering.

 

Men det skal man naturligvis selv vælge :lol:

 

meget uenig- vi taler om at lade hvalpen falde til en uge eller to- derved er det kun 1-2 mistede gange- at man selv deltager og derefter tager hjem og øver lidt

 

nu er jeg modstander af hvalpemotivation, altså der hvor 20 hvalpe bare lukkes sammen til fri leg - men hvadenten det er det kusurs eller et hvalpelydighedskursus man vil på, så vil 1 uge hjemme og lærer de forhold at kende- give hvalpen noget andet med sig- nemlig større tryghed ved ejeren(og det er i sidste ende den relation vi bygger op) Indlæringsvinduet er åbent til 16. uge og der er masser af tid til at nå det fra uge 9/10 til uge 16.

en tryg hvalp med masser af selvtillid er alt værd - det er også en socialiserings gave.............at få med sig.

Besvaret

........glemte lige--ellers må man da bare melde sig på et kursus der starter når hunden er klar. Det meste socialisering kan man iøvrigt foretage selv med sin hvalp.

Besvaret

Jeg har deltaget på hvalpemotivation og der er kanon.

Han elskede det og der blev leget og øvet - det var kanon.

 

Men jeg ville springe første gang over, så den lige vender sig til det nye hjem og mennesker.

Anden gang kan du sagtens smutte afsted med hund- det bliver sikkert møg sjovt:banan:

 

/Bo

Redigeret af Gismo hunden

Besvaret

Jeg synes faktisk, at det har været en klar fordel med min hund, at han var en af de ældste hvalpe på holdet. Han var mere moden til at træne øvelser med mig, end nogle af de andre hunde var med deres ejere.

 

Derudover bliver vi i min klub, rådet til ikke at starte til hvalpetræning, før hvalpen er 10 uger. Netop (som der er nævnt tidligere i tråden) fordi der sker så meget nyt og skræmmende i en lille hvalps liv i de første par uger efter at den er flyttet hjemmefra, som den også skal forholde sig til. Så det er meget for den også at skulle forholde sig til et fremmed sted med massere af fremmede hunde og oveni dette-øvelser, som den skal lære.

 

Så jeg synes da, at det er en god ide, ikke at have hvalpen med de første 1-2 gange.

Besvaret

Mange tak for jeres svar - jeg skal til introduktion/terori aften den 27.10, og der vil jeg lige høre trænerens mening også.

 

Hilsen Anne

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gæst
Svar på dette emne...

Account

Navigation

Søg

Søg

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.