Hop til indhold
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Hunde-forum.dk

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Nogen der har prøve Zylkene med god effekt?

Featured Replies

Besvaret

Hej

 

Vi har jo en meget nervøs og angst papillon.. Og vi har derfor hørt at zylkene muligvis kunne hjælpe hende lidt på rette vej.

Er der nogle som har erfaringer med dette?

 

Mvh

Anne Katrine

Besvaret

Jeg kender ikke zylkene - men har anvendt DAP - både difuseren samt spray med stor succes i forbindelse med nytår. I slemme tilfælde har jeg kombineret med baldrian.

 

Det forskelligt hvordan hunde tager i mod - så man er nok nødt til at prøve sig frem. Dog skal hverken DAP eller Zylkene stå alene som behandling - man er nødt til at behandle adfærden også, men det kan man fint bruge midlerne til at komme i gang med.

Besvaret

Vi er i fuld gang med at træne med hende, men hun er så frygtelig angst og usikker, at jeg tænker at vi er nødt til også at prøve noget andet samtidig.. Måske DAP kunne være en mulighed.. Jeg vil ihvertfald lige undersøge det..

Besvaret

Har en hest der fik Zylkene sidste år til nytår hos dem der lånte hende. Året før havde hun været panisk, hvilket de godt ville undgå skete igen....

Det virkede rigtig godt. hesten var helt cool uden at virke dopet og sløv, hvilket jeg synes er positivt for sådan et præparat.

Meget andet beroligende sløver jo bare dyret fysisk, så det stadig kan være helt vildt angst i sindet, men dens krop er bedøvet i en grad at den ikke kan flygte.

Besvaret

En af mine får Zylkene hver dag, det virker! Hvis vi glemmer det en dag kan vi straks mærke, at han stresser op. Har også afprøvet DAP, udover jeg ikke så nogen effekt hos hundene så får jeg knaldende hovedpine af det (har prøvet dims til stikkontakt), men andre har succes med det.

Besvaret

Jeg har brugt Zylkene til fyrværkeritræning og med stor succes!

  • 4 weeks later...
Besvaret

Vi har brugt Zylkene med god virkning. Bruger det stadig i perioder, især op mod nytår.

Besvaret

Ja min ene hund reagerer fint på zylkene, den anden gør ikke.

Bruger det stadig op mod nytår, men sheila fik det sidste sommer mod angst og det gjorde at hun bedre kunne klare at komme ud af døren..

Besvaret

Jeg har brugt det til Ozzie med stor succes. Hun skal dog have to af de største piller (hun er en dyr dame :mrgreen:) før vi får en effekt. Men så er den der også.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gæst
Svar på dette emne...

Account

Navigation

Søg

Søg

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.