Hop til indhold
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Hunde-forum.dk

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Så er der bare tre tilbage

Featured Replies

Besvaret

I dag flyttede den sidste hvalp, de tre der er her nu er mine :lun:

Tæverne bliver her og hanhunden skal til Sverige i delejerskab. To af hvalpene bor hos folk jeg tidligere har solgt hvalp til, to af hvalpene er kommet til hjem der nu har deres første GD og en enkelt er kommet til et hjem med to genhusningshunde hvor af den ene er en GD-tæve.

 

Nu er det jo så blevet skide koldt og her hvor jeg bor blæser det altid dobbelt så meget som andre steder, så de tre sidste hvalpe fik tøj på i dag. Det betød at der blev leget igennem på marken og at vi ikke var nødt til at gå hurtigt ind pga. kulden :-)

 

aIMG_6446-1.jpg

 

aIMG_6402.jpg

 

aIMG_6298.jpg

 

aIMG_6221.jpg

 

aIMG_6189.jpg

 

aIMG_6095.jpg

Besvaret

nåååååå - er der ikke helt tomt nu? Og sejt, at du sådan 'beholder' tre fra kuldet, det må være et godt kuld :mrgreen:

Besvaret

Ååååååååårh. :lun:

Hvis bare jeg boede på en stor gård, så skulle jeg helt sikkert også have en GD en dag. :hjerte:

Besvaret
  • Forfatter
nåååååå - er der ikke helt tomt nu? Og sejt, at du sådan 'beholder' tre fra kuldet, det må være et godt kuld :mrgreen:

 

Et hus med 7 hunde kan ikke sådan umiddelbart betegnes som tomt :mrgreen: tre hvalpe på omkring 14 kilo fylder nu ret godt, så selvom det er ganske ubehageligt at give slip på de hvalpe der flytter, så giver det samtidig mulighed for tættere samvær med mine egne og jeg kan gå i gang med de individuelle oplevelser som hvalpene nu er klar til.

 

Jeg synes det er et glimrende kuld, ingen af hvalpene var nogle jeg ikke selv ville have beholdt og da jeg laver mine hvalpekuld for min egen skyld, så sørger jeg for at rage til mig hver gang :klap:

Besvaret

Hvor er de bare stadig skønne Hopsa:) og fordelen ved du beholder nogle er, at vi kan blive ved at få smukke hvalpebilleder... Men uha de bliver bare så hurtigt store:)

Besvaret
:lun: Jeg glæder mig til at jeg om 20 år kan få lov at købe en af dine hvalpe :lol:
Besvaret

Ai nu har jeg lige siddet og skrevet hvalp om maaaaaaange år, i en anden tråd, og kommer så herind og bliver helt skruk :lol:

 

Altså hvor er de dejlige :lun:

Besvaret
  • Forfatter

Jeg har beholdt rød tæve, GKs Fruitland Mesa og blå tæve, GKs Foggytop Mountain. Hanhunden er lyseblå og hedder GKs Finigan Mountain :-)

 

 

th_Finigan.jpg

 

*jeg ved ikke hvordan man får klippet til at afspille direkte her inde

Besvaret
  • Forfatter
:lun:

 

Og kaldenavne?

 

 

Grand Krøyer's Foggytop Mountain

"Dana"

 

bl.jpg

 

 

Grand Krøyer's Fruitland Mesa

"Dizzy"

 

aIMG_4317.jpg

 

Hvor kom lille frk. pink hen? :genert:

 

Hun bor i Slagelse sammen med en GD på 7 år og en ældre blandingshund, vi skal mødes i morgen og lufte hvalpe på stranden :-)

Besvaret
  • Forfatter
Så Finigan, Dana og Dizzy :lun:

 

 

Ååårrhh misundelse!! Nus den lille krudtugle fra Holstebro :hjerte:

 

Om Finigan blir ved med at hedde sådan ved jeg ikke, men jeg har det på fornemmelsen. Han skal bo sammen med Haralds bror i Sverige som hedder Herkules, og ejeren overvejede at kalde ham Hector, men er kommet frem til at det blir for ens med Herkules. Jeg har sagt hun må kalde ham hvad hun vil, men når jeg kommer kalder jeg ham Fin Fin Finigan :bighug:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gæst
Svar på dette emne...

Account

Navigation

Søg

Søg

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.