Hop til indhold
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Hunde-forum.dk

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

KimC..

Featured Replies

Besvaret

Hej. Mit navn er Kim Christensen, jeg er 45, bor i Sønderborg, og har 4 hunde, som fylder en del i min tilværelse, og en hel del af min seng.

Jeg blev inficeret som hundeejer i 1990 da min daværende nabo fik et kuld hvalpe med sin ruhårede hønsehund. Indtil da havde jeg været reservehundefar for naboens hunde i 25år.

Men en af hvalpene fra det kuld, Bento, var meget stædig og vedholdende i at flytte ind hos mig, og sådan blev det.

7 år senere dumpede endnu en ruhår ind i min tilværenlse, det er Bjørn og han er her endu, nu i en alder af 13 år.

Bento døde i 2003. Senere samme år flytte en spinone, Eye, ind. Han døde i Oktober 2008. og blev desvære kun 5½ år.

Jeg har altid været begejstret for mynder, og i 2007 flyttede ulvehunden Happy ind. Det var en stor forandring i forhold til jagthundene. Senere samme år fandt en 2½årig borzoi, Jaroff vej ind i familien. Han er meget meget forskellig fra andre hunde, men for p... hvor har han været spændende at arbejde med.

Trekøveret Happy Eye og Jaroff legede fint sammen, gamle Bjørn gider ikke rigtigt mere, menhan lægger af og til Happy (der vejer det doppelte af hamselv) ned, bare for at vise hvem der stadig bestemmer. Da Eye døde viste det sig at Happy og Jaroff var lidt for forskellige til at have nok ud af hinanden, ikke at forstås at de ikke kan enes. Det var min mening på sigt kun at have 3 hunde, altså ingen efterfølger den dag gamle Bjørn ikke kan mere.

Lidt ved et tilfælde opstod der kontakt til en opdrætter af skotske hjortehunde, som havde en 5 mdrs. hanhvalp tilbage fra et kuld. Vi snakkede sammen om lille Penticton (ja det hedder han! - ofte forkortet til "lille P.") måske kunne udfylde den tomme plads, og "bygge bro" mellem de to andre mynder. Løsningen var at opdrætteren kom en weekend over, med lille P, samt hans mor og en tante. Hvis han "passede ind" skulle han blive, og ellers ville de tage ham med igen, og vi ville stadig være lige gode venner. Han passede ind...!

 

Ja, det var lige "kort fortalt" hvem jeg er

Besvaret

Velkommen hertil - vi glæder os til at se billeder :vinken:

Besvaret
Velkommen hertil - vi glæder os til at se billeder :vinken:

 

Ditto! Det lyder som en skøn familie :5up:

Besvaret

Stort velkommen herfra , jeg håber du bliver glad for at være her

Besvaret

Velkommen til.

Besvaret

Ja, velkommen til.

 

Herlige racer! Glæder mig til at høre flere fortællinger om dem med tiden.

Besvaret

Wauw - helt nyt racer på HF.. Dem må vi hellere se mange mange mange billeder af :-D

Besvaret

Hej og velkommen til :vinken:

Det kan hurtigt blive vanedannende at komme herinde og vi siger aldrig nej til at se billeder :-D

Besvaret

Hejsa og velkommen til :vinken:

 

Håber du vil nyde at færdes på H-F som med os andre hunde inficerede freaks :mrgreen:

Besvaret

Hej og velkommen :vinken:

 

Glæder mig til at skifte nærmere bekendtskab med dine hunde :lun:

Besvaret

hej og velkommen :vinken:

 

Glæder mig til at hører meget mere om dine hunde (og se flere billeder for havde luret på den anden tråd først:oops:)

Besvaret

Velkommen :-D

 

Spændene racer, uha og hønsehunde, de er dejlige :lun:

Besvaret
  • Forfatter
Velkommen :-D

 

Spændene racer, uha og hønsehunde, de er dejlige :lun:

 

Hønsehundene er charmerende, og yderst robuste. Min første ruhår, Bento, ramlede en gang ind i en mur under en forfølgelse, det lød grimt. Af sted til Hills-pusheren, der fandt et lillebitte sår i hovedbunden, som blev renset meget omhyggeligt, bare for at han kunne være bekendt at skrive en regning. Da jeg kom hjem og kiggede på muren, ringede jeg efter en murer. Muren var revnet.

Men ruhår er også gudernes hævn for et eller andet. En ung ruhår kan være noget af en prøvelse, de kører på atomkraft! Faktisk er mynderne meget mere stilfærdige på hjemmebane, men de kan godt nok give gas når der virkelig skal ske noget.

 

 

Hilsen Kim

Besvaret

Hej Kim

 

Velkommen til :vinken:

 

Jeg har også en mynde, en 5 mdr gammel greyhound hvalp :-D, jordens dejligste, naturligvis!

 

Jeg bor faktisk også i Sønderborg. Skal vi løb om kap? (Ja, altså hundene, ikke os to:lol:)

Besvaret
  • Forfatter

Jeg bor faktisk også i Sønderborg. Skal vi løb om kap? (Ja, altså hundene, ikke os to:lol:)

 

Det må og skal kunne arrangeres!

 

Hilsen Kim

  • 6 months later...
Besvaret
  • Forfatter

Og så er jeg skredet igen.

 

Grunden er at HF tillader kommerciel brug på facebook af indlæg som brugere har skrevet i dette forum.

 

http://www.hunde-forum.dk/lost-snak/9233-vordan-pokker-er-det-havnet-pa-fecebug.html

 

Om man vil deltage på facebook må være en personlig sag, og det skal ikke ske ad bagvejen uden skibentens vidende.

 

Slut

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gæst
Svar på dette emne...

Account

Navigation

Søg

Søg

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.