Hop til indhold
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Hunde-forum.dk

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Fluffykins

Members
  • Medlem siden

  • Senest besøgt

  1. Udkogt, og meget vandet havregrød i meget små portioner (skefulde) af gangen + zoolac plejer at løse maveproblemer ret hurtigt her. Jeg ville ikke udsætte ham for et foderskift, medmindre han har tilbagevendende maveproblemer, og i så fald ville jeg gøre det mens maven er nogenlunde stabil. Min egen tommelfingerregel er, at maven skal være iorden indenfor 24 timer - ellers besøger vi dr. Dyr og får tjekket status (dehydrering, osv.) . Deres skånekost på dåse er også ret effektivt til at få maven på ret køl igen. Hold øje med om han har feber, for det kan være tegn på en form for maveinfektion, som kan kræve behandling. Og og rigtig god bedring med ham!
  2. topic svarede på Fluffykins's pivpiv i Foder
    Hmm.. Jeg ville nok presse lidt på for at få hende tjekket igennem hos dr dyr - en slankekur er ca. Lige så sjov for hunde som for mennesker ... Men jeg har også gode erfaringer med rc satiety til vægttab.
  3. en besked i et emne svarede på Fluffykins i Sygdomme
    Øv øv øv, er rigtigt ked af at høre at det var en hjerneblødning - men godt at du kom afsted med ham! Jeg kender to mennesker som har haft en hjerneblødning, og de siger altså at det har været et irriterende, men heldigvis smerterfrit forløb at komme igennem. Masser af krydsede fingre for at han hurtigt kommer sig, det er virkelig på tide at du får lidt held din vej
  4. en besked i et emne svarede på Fluffykins i Sygdomme
    Hund nr to som havde disse symptomer, havde netop fået en hjerneblødning. Og det jeg husker som den store forskel var st selvom han dinglede rundt med hovedet på skrå, så viste han ikke tegn på smerter. Han var iøvrigt 17 år gammel og fik fred samme dag.
  5. en besked i et emne svarede på Fluffykins i Sygdomme
    Krydser fingre for jer! Og for at det "bare" er en ørebetændelse. Og uh jeg kender den der følelse af ikke og vide om man skal afsted eller se tiden an... Det hjælper ikke at slå sig selv oven i hovedet over det, man kan ikke reagere før man selv ser, og kan vurdere symptomerne.
  6. topic svarede på Fluffykins's pivpiv i Pleje
    Advantage er også kun effektivt mod lopper - ikke flåter. Effipro er så vidt jeg kan læse mig frem til det samme stof som frontline - og tea har en gang fået lopper, selvom jeg brugte det. Nu holder vi os til bayvantic, for det tager det hele og hun tåler det fint. Jeg kan ikke lide tanken om gift, men ifht. Flåter, så skal de bare dø inden de når at smitte min hund med alt muligt!
  7. en besked i et emne svarede på Fluffykins i Sygdomme
    Hmm nu vil jeg ikke male fanden på væggen, og gøre dig unødigt nervøs, men jeg kan ikke lide at han savler, og holder hovedet på skrå. Har set hunde med sådanne symptomer to gange, og de var alvorlige og behandlingskrævende. Den ene gang var det en slem ørebetændelse, som påvirkede hundens balancenerver, og krævede lang medicinsk behandling. Så jeg ville bestemt ikke vente med at tage ham til dr. Dyr til mandag - alternativt få dyrlægen på hjemmebesøg hvis det er helt umuligt for dig at komme frem. Edit: Kan se du ikke længere er i tvivl om at i skal afsted her i weekenden, så god bedring til den lille sorte
  8. topic svarede på Fluffykins's pivpiv i Sygdomme
    Og sofarens er 7-9-13 ikke noget jeg er ekspert i
  9. topic svarede på Fluffykins's pivpiv i Sygdomme
    Jeg ville måske lige give vagtdyrlægen et kald - det kan jo være der er noget på omgang i jeres område... Er iøvrigt altid selv glad for at få en vurdering af om hvad man skal holde øje med, og hvornår man skal afsted.
  10. topic svarede på Fluffykins's Potemis i TV / Film
    Netflix! Det er bare en genial service - jeg starter bare en ny(ukendt) serie mens jeg venter på at sæsonerne opdateres
  11. Jeg stemmer også på en corgi:hjerte: Min nabo har det perfekte eksemplar, som går løs alle (ikke trafikerede) steder, og bruger det meste af sin tur på at charme, og få mavenus af forbipasserende. Den gør helt sikkert som det passer den langt hen af vejen, men med så meget charme at man ikke kan andet end at smelte:lun: Til dine behov tror jeg altså sagtens man kan finde et individ som passer på dine ønsker ang temperament overfor hunde og mennesker og det at den har en grad af selvstændighed gør risikoen for alene hjemme problemer meget mindre.
  12. Det synes jeg lyder som en god løsning med lidt lækkert på toppen. Hvis du på et tidspunkt skulle være interesseret i et nemt barf foder så kan jeg anbefale Nature's menu barf nuggets som en løsning der ikke kræver det store i fryserplads. Min vuf stortrives i hvert fald på det indtil videre og har fået det i snart to måneder nu, og vi klarer os fint med et lille køle/fryseskab. Du kan se mere om det her, hvis du er interesseret: http://www.naturesmenu.co.uk
  13. Pels gør en hel del.... Snakkede med en fodermand i weekenden, som i ramme alvor gættede på at Tea vejede omkring 15kg! Måtte trække lidt på smilebåndet - hun vejer altså kun 8, men det er jo pels det hele
  14. Tea får mad hver aften kl. 18. Det er råt, og er det kallun, som jeg nægter at tø op i køleskabet, kommer der varmt vand ovenpå. Hun kommer på tur fra kl 22-23, og har absolut ingen problemer med at holde sig til kl 6.30 når vi går morgentur. I weekenderne sover vi endda længe, og hun vil som regel ikke op af kurven før kl. 9 elsker lidt have en B-hund
  15. Amocca, du kan snyde lidt med det calcium og blande lidt knust æggeskal i kødet. Det plejer fint at glide ned her, og indeholder de rette mængder calcium/fosfor.

Account

Navigation

Søg

Søg

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.